Merhabalar arkadaşlar.

Bu yazı ile birlikte öğrenme ve öğrenirken blogta yazma isteğinde olduğum dillerden birisi olan Kotlin diline başlamış oluyoruz.

Kotlin Nedir?

Kotlin 2011 yılında bugün Java geliştiricilerinin Intellij IDEA’dan tanıyacakları JetBrains şirketi tarafından geliştirilmeye başlanılan ve Google’ın destekleri ile Android işletim sisteminin varsayılan programlama dili olma yönünde Google’ın tam desteğini arkasına almış olan, JVM üzerinde çalışan ve Java diline ait kütüphanelerin de kullanılarak yazılım geliştirilmesine imkan tanıyan bir programlama dilidir. Ayrıca günümüzde Kotlin dili sadece Android platformu için değil sunucu taraflı yazılımlar geliştirmek için de kullanılabilir hale gelmiştir. Örneğin Java dünyasında en çok bilinen framework’lerden olan Spring Kotlin dilini kullanarak yazılım geliştirmeye imkan tanır hale gelmiştir.

Neler Gerekli?

Kotlin dilini öğrenmeye başlamak için öncelikle bilgisayarımızda JDK’nın kurulu olmasına ihtiyacımız vardır. Halihazırda Java dili ile yazılım geliştiren arkadaşların makinalarında JDK zaten kurulu vaziyette olacağından bu konuda bir şey yapmasına gerek yoktur.

Akabinde bir de IDE’ye ihtiyacımız olacak ve bunun için de IntelliJ IDEA’nın ücretsiz sürümü olan Community Editon bizim ihtiyacımızı görebilecek seviyedir. https://www.jetbrains.com/idea/download/ adresinden işletim sisteminize uygun Community Edition’ı bilgisayarınıza indirip kurabilirsiniz.

Başlayalım! Hello World

IntelliJ IDEA’yı açalım ve gelen ekrandaki Create New Project kısmına tıklayalım.

Akabinde gelen ekranda sol kısımdan Kotlin’i sağ kısımdan da Kotlin/JVM‘i seçelim ve Next diyelim.

Şimdi gelen ekranda projemize bir isim vermemiz isteniyor. İstediğimiz bir isim verelim, ben bu yazılar için KotlinTutorials ismini vereceğim. Ayrıca burada dikkat edilmesi gereken bir noktada Project SDK kısmıdır arkadaşlar. Eğer bu kısım sizde boş ise New butonu ile makinanızda kurulu olan Java’yı gösterip devam edebilirsiniz. Finish butonuna tıklayalım ve projemizi oluşturalım.

Projemiz oluşturulduktan sonra sol taraftaki bir menüzde proje ağacımız gösterilecektir. Burada src klasörüne sağ tıklayalım New yazısının üstüne gelelim ve yanında açılan pencereden Kotlin File/Class seçeneğini seçelim.

Bir sonraki gelen ekranda Kind alanında File seçili kalsın ve dosyamıza bir isim verip OK butonuna tıklayalım.

Şimdi oluşturduğumuz bu dosya içerisine konsola Hello World yazdıran bir main fonksiyonu yazalım. Fonkisyonuz şu şekilde:

    fun main(args:Array<String>){
        println("Hello World!")
    }

Şimdi geldik son olarak bu main fonksiyonunu çalıştırmaya. app.kt uzantılı dosyamız içerisinde ike sağ tıklayıp Run ‘AppKt’ seçeneğine tıklayalım.

Konsolumuzda Hello World çıktımızı görüyoruz :)

Bu yazıda anlatacaklarım bu kadar arkadaşlar. Kotlin dilini öğrenmeye başlamış olduk. Gelecek yazıda Kotlin’in temel sentaksını öğrenerek devam edeceğiz.

Görüşene kadar sağlıcakla kalın.

Selam ve Sevgilerimle