Merhabalar.

Henüz yeni bitirdiğim ve yaklaşık 200 yıldır dünya üzerinde kendisine çokça okur bulan bir kitaptan size bahsetmek istiyorum.

Kitab’ın yazarı İngiliz bir bayan olan Jane Austen. Kitaplarında aşk ve bu aşkın çevresinde gelişen olayları başarı ile okuruna anlatabilen bir yazar Jane Austen. Kendisi 16 Aralık 1775 - 18 Temmuz 1817 tarihleri arasında yaşamış ve genç bir yaşta, 42 yaşında bir hastalıktan ötürü hayatını kaybetmiş. Kitaplarında genel olarak evlilik aşamasındaki kızların yaşadıkları çevresinde dönüyor.

2005 yılında tüm zamanların en romantik kitabı da seçilmiş olan Gurur ve Önyargı kitabı karakter bakımından oldukça zengin bir kitap. Açıkçası okurken zaman karakterleri karıştırdığım, hatırlayamadığım zamanlar oldu. Ancak kitabın okunurluğu ve güzelliği yanında bu durumun çok da bir negatif yönü yok. Kitaptaki en belli başlı, akılda en çok iz edici karakterler şu şekilde:

  • Mr. & Mrs. Bennet
  • Jane Bennet
  • Elizabeth Bennet
  • Mr. Bingley
  • Mr. Darcy
  • Lady Catherine de Bourgh
  • Mr. Collins

Bu karakterlerin yanında komşular, kız kardeşler, teyze ve dayı gibi karakterler de yer alıyor.

Karakter ile birlikte kitabın içeriğinden özet şeklinde bahsedeyim.

Mr. & Mrs. Bennet 5 kız çocuğuna sahip bir anne baba. Mr. Bennet sakinlikten, sessizlikten ve kitapları ile vakit geçirmekten zevk alan birisi iken karısı Mrs. Bennet en büyük arzusu kızlarını evlendirmek olan bir bayan. Kitapta tasvir edildiği kadarı ile görgüsüz ve çoğu durumda birilerini mahçup edecek davranışlar sergileyebiliyor.

Olay örgüsü Mr. Bingley’in Netherfield Korusu’nu tutup Longbourn’a komşu olması ile başlıyor. Bu komşuluk Bennet ailesinin hayatına Mr. Bingley ile beraber birçok kişi getiriyor ve Bennet ailesi olaylar yaşamaya başlıyor. Mr. Bingley ile beraber gelen kişilern başında ise ileride Mr. Bennet’ın damadı olacak olan Mr. Darcy yer alıyor. Bu komşuluk aynı zamanda Bennet ailesinin kızlarından olan Jane ve Elizabeth’in hayatına da büyük değişiklikler ile yön veriyor.

Netherfiedl korusuna Mr. Bingley’in gelmesi akabinde ile Jane Bennet arasında bir ilişki, aşk başlıyor ve birbirine aşık bu iki kişinin birbirleri ile evleneceğine kesin gözü ile bakılırken ansızın Mr. Bingley Netherfield korusundan ayrılıp Londra’ya gidiyor ve herkes artık Jane ile Mr. Bingley arasında bir daha sevgililik evlilik gibi konuların olamıyacağının umutsuzluğuna kapılıyor. Jane ile Mr. Bingley arasında bu noktadan sonra bir şey olup olmadığı konusunu sizin kitabı okumanıza bırakıyorum. 😉

Mr. Bingley ile beraber Bennet ailesinin hayatına giren Mr. Darcy ise herkesin onayladığı şekilde gururlu, kibirli ve hırslı bir adam olarak görünüyor. Kahramanlarımızdan Elizabeth ve Mr. Darcy arasında her ne kadar kitabın başlarında müthiş bir iticlik ve birbirlerinden uzak durma isteği yaşanılıyor olsa da kitabın ilerleyen yerleri bu ikili arasında şaşılacak şeylerin yaşanmasına sebep oluyor.

Kitabımızın iz edici bir diğer karakteri olan Mr. Collins ise Bennet’lerin çocuklarının kuzeni. Mr. Collins’i önemli kılan detay ise Bennet ailesinin içinde yaşadığı evlerinin Mr. Bennet öldüğü zaman Mr. Collins’e kalacak olması ve bu konuda Mrs. Bennet’ın serzenişleri. Mr. Collins bir vakit için Bennet ailesine misafir oluyor ve Bennet’ların kızlarından birisi için evlenme talebini iletiyor. Bu teklifin sonucunun ne olduğu ve akabinde gelişen olayları da kitabı okumanıza bırakıyorum. 😉

Kitabımızda yer alan bir diğer karakter ise Lady Catherine de Bourgh. Oldukça zengin ve saygın bir insan olan Lady Catherine de Bourgh Mr. Darcy’nin çok yakın bir akrabası ve onun hayatına yön verme amaçlı planlar içerisinde olan bir kadın. Kitabı okuduğunuzda bu planların neler olduğunu, nasıl bir kadın olduğunu anlamış olacaksınız.

Kitap ana tema olarak sevigniz aşkınız varsa gururunuzun, önyargılarınızın sizi yanlış yönlere sevk edebileceğinin, kendinize üzüntü, hüzün ve pişmanlık verebilecek şeyler yaşabileceğiniz olgusu üzerinde duruyor.

Başka bir okuduğum kitaba ait yazıda görüşmek üzere.

Bol kitap okuyun.

Selam ve Sevgilerimle