Bu blog yazısı içerisinde bazılarını kısa özeti ile bazılarını da sadece ismi ile verip size de izlemenizi tavsiye ettiğim filmlerin listesini bulabilirsiniz. Ayrıca izlediğim ve izlemek istediğim filmleri kayıt altında tuttuğum iki adet web sitesi mevuct. Türk yapımı olan Sinefil web sitesindeki hesabıma ulaşmak için https://www.sinefil.com/user/ilkaygunel adresine tıklayabilir, Sinefil’in yabancı versiyonu olan Trakt web sitesindeki hesabıma ulaşmak için de https://trakt.tv/users/ilkaygunel adresine tıklayabilirsiniz. Bu iki web sitesinden birisinde ya da her ikisinde birden hesabınız var ise beni eklemeyi unutmayın 😉😊 Film önerileriniz ya da listedeki filmler hakkında düşünceleriniz varsa yorum kısmına yazmanızı bekliyorum 😊

 1. The Godfather: Şimdiye kadar izlediğim filmler içerisinde en beğendiğim ve sevdiğim filmdir. Mafyatik olaylarla alakası olmayan, kendisi için temiz bir gelecek planlanan Michael Corleone’nin nasıl mafya olayları içerisinde kendisini bulduğunu ve hayatının değiştiğini anlatan film.

 2. Kuzuların Sessizliği (The Silence of Lambs): Anthony Hopkins ve Jodie Foster’ın başrolünü paylaştığı bir gerilim filmi. Filmde özet olarak bir katil yakalanmaya çalışılırken meydana gelenler anlatılıyor.

 3. Hannibal: Kuzuların Sessizliği filminin devamı fakat kalite olarak Kuzuların Sessizliği’nin çok gerisinde. Yine de izlenesi.

 4. Yarının Kıyısında (Edge of Tomorrow): Tom Cruise ve Emily Blunt’ın başrollerini paylaştığı bir bilim kurgu filmi. Özet olarak bir zaman döngüsü içine giren karakter vasıtası ile sorunun çözümü için uğraşılmaktadır.

 5. Ceset (The Body): Öldüğü gün morg’dan kaybolan bir cesetle başlayan film bu cesedin bulunması için yapılan çalışmalar ve akabinde gelişen olayları anlatıyor. Bir İspanyol filmi.

 6. Forest Gump

 7. The Godfather Part 2

 8. Leon The Professional

 9. Mr. Nobody

 10. The Good, The Bad And The Ugly

 11. Dead Poets Society

 12. Yeşil Yol (Green Mile)

 13. Mayın Sahili: İkinci dünya savaşı sonrasında Alman’ların Danimarka sahiline döşediği mayınları esir Alman askerlere temizletilmesini konu alıyor.

 14. Star Wars 1-8: Yıldız Savaşları serisinin şu zaman için hepsi olan 1’den 8’e kadarki kısmı da izlememiş olanlar kesinlikle tavsiye ettiğim bir film serisi.

 15. Matrix

 16. Rambo 1-4: Önyargılı olmayıp izlenilmesi gereken bir film serisi olduğunu düşünüyorum. Vietnam savaşı gazisi John Rambo’nun Vietnam’dan dönüşü sonrası çektiği sıkıntılar ve başından geçenler anlatılıyor.Rambo 1 ABD’de, 2 Vietnam’da, 3 Afganistan’da geçiyor. Son film ise Rambo’nun artık yaşlandığı dönemde Myanmar bölgesinde geçiyor.

 17. Shape of Water (Suyun Sesi): Şubat 2018’de sinemada izlediğim bu film klişeden uzak ve kaliteli bir film idi. Özet olarak üzerinde inceleme yapılan bir yaratık ile bir kadın arasında gelişen olaylar anlatılıyor. [Şuradaki](https://en.wikipedia.org/wiki/The_Shape_of_Water_(film) vikipedi sayfasını okuyabilirsiniz.

 18. The Usual Suspects (Olağan Şüpheliler): 1995 yılımda çekilen Amerikan yapımı bu filmde olay Türk olan bir suç imparatorunu yakalamanın etrafında gelişiyor. Bir gemide öldürülmüş ve yakılmış onlarca ceset arasından vücudunun büyük kısmı yanmış halde kurtulan bir Macar’ın ismini polise söylediği karakterdir Keyser Söze. Çok zeki, kurnaz ve acımasız.

 19. The Jackal (Çakal): Başrollerini Bruce Willis ve Richard Gere’ın paylaştığı 1997 yapımı bir Amerikan filmi. Oğlu öldürülen bir Rus Mafya babasının FBI’a savaç açması ve büyüp çapta bir suikast için sadece “Çakal” diye lakabı bilinen bir kiralık katili (Bruce Wills) tutması, karşı taraftan Rus ve Amerikan görevlilerin bu suikastı durdurmak için hapishanede yatan Declan Mulqueen’den (Richard Gere) Çakal’ı takip edebilmek ve yakalayabilmek için yardım istemeleri akabinde gelişen olaylar anlatılmaktadır.

 20. Batman Başlıyor: Cristian Bale’in Bruce Wayn - Batman rolünü oynadığı Christopher Nolan’ın Batman üçlemesinin ilk filmi. Seriye harika bir film ile başlanılmış fakat serinin devam filmleri de bu başlangıçtan daha kaliteli. Batman Başlıyor filmi özet olarak Bruce Wayne’in Batman oluşuna giden yoldaki başından geçenleri ve Batman oluşu ile birlikte suçla mücadeleye başlayışını konu ediniyor. Devam filmleri olan Kara Şövalye (The Dark Knight) ve Kara Şövalye Yükseliyor (The Dark Knight Rises) filmlerini de izlemenizi tavsiye ederim.

 21. Harry Potter: Peturnia Teyzesi, Vernon eniştesi ve kuzeni Dudley’den oluşan Dursley ailesi yanında, merdiven altındaki yaşamında mutsuz bir hayat geçiren ve anne babasına ne olduğu konusunda yalanlar ile büyütülen Harry Potter hikaye serisinin ilk kitabından uyarlanmış olan ilk filmdir. Harry mutsuz yaşamında devem ederken bir gün Hogwarts’dan kabul mektubu almıştır fakat eniştesi ilk gelen mektubu okumasına izin vermez. Bunun üzerinde devam mektupları gelir fakat aile hiçbir mektubu Harry’nin okumasına izin vermemektedir. Bir gün mektuplar öyle çok sayıda gelir ki eniştesi tüm aileyi toplayıp ıssız bir yere göçer. Fakat orada da Hagrid onları ziyaret eder ve Harry’i Hogwarts’a götürür. Böylece Harry’nin sihirbazlık okulundaki maceraları başlamış olur.

 22. Korkunç Bir Film (A Scary Movie): 2000 yapımı olan ve korku ve gerilim tipindeki filmleri tiye alan bir parodi ve absürd komedi tarzı bir film. Film içerisinde Çığlık, Geçen Yaz Ne Yaptığını Biliyorum, Matrix, Blair Cadısı, Altıncı His, Olağan Şüpheliler filmlerine komik göndermeler yapılıyor. Filmin ana konsepti ise Çığlık filmini tiye almak üzerine 😄

 23. Çıplak Silah (Naked Gun): 1988 yapımı bir film ve bir üst maddedeki Korkunç Bir Film gibi parodi ve absürd komedi tarzı bir film. Başrollerinde Leslie Nielsen ve Priscilla Presley’nin oynadığı bu filmde Kraliçe Elizabet’in ABD’ye yaptığı ziyaret sırasında onu korumakla görevili polis amirinin ve etrafındakilerin başına gelen absürd ve komik olaylar anlatılıyor.

 24. Dokunulmazlar ( The Untouchables): 1930’lardaki Amerikadaki içki yasağınının denetlenmesi, bu içki yasağına karşı gelip kaçak içkiler ile para kazananların önünün kesilmesi için görevlendirilen Eliot Ness’in içki kaçakçılığından en çok para kazanan isim olan Al Capone’u hapse gönderme sürecini anlatan 1987 yapımı bir filmdir. Eliot Ness’i Kevin Costner, Al Capone’u Robert De Niro canlandırmıştır. Filmin ismi Ness’in ekibi rüşvet ile satın alınamayınca medyanın onlara taktığı lakaptan gelmektedir.

 25. Robocop: 1987 yapımı olan Robocop filminde öldürülen polis memuru Alex Murphy’nin bedeni ile çelikten yapılma Robocop birleştiriliyor ve ortaya suç ile savaşacak bu yeni robot çıkıyor. Robocop’un devam filmlerinden ikincisi yine güzel bir film olmasına karşın üçüncü film birinci ve ikinci filmden çok uzak kalmış, açıkçası pek tavsiye edebileceğim iyilikte değil ama izlemek isteyebilirsiniz diye notunu da düşeyim.

 26. Terminatör Serisi: İlki 1984 yılında olmak üzere 5 filmden oluşan bir seri Terminaötr serisi. Ben serinin ilk 3 filmini izledim ve filmleri beğendim. İlk filmin konusu ve devam filmlerinin de altyapısını oluşturan konu gelecekteki savaşı kumanda eden John Connor’ın annesi Sarah Connor’ın öldürülmesi görevi ile gelecekten bir T-800’ün gönderilmesi ve bu T-800 yani Terminatör’ün Sarah Connor’ı öldürme girişimleri ile yine gelecekten gelen Kyle Reese’ın bu öldürme girişimlerini önleme çabasıdır. Gelecekteki savaş ise insanlar ile makineler arasındaki hakimiyet savaşıdır.