Daha önce 5 yazı ile MongoDB ve Java ile temel işlemlerin gerçekleştirilmesi üzerinde durmuştuk. Bu yazıda da bu işlemleri pekiştirmek için yaptığım küçük bir projeden size bahsedeceğim.

Öncelikle projenin kaynak kodu https://github.com/ilkgunel/JSPServletMongoDBSampleProject adresinde mevcuttur. Oradan indiribelir kodları değiştirebilir ve geliştirebilirsiniz.

Proje bir Java EE web projesidir. Maven tabanlı oluşturduğum projede önyüzde JSP ile arkada Servlet kullandım. Veritabanı olarak da MongoDB’yi kullandım. Projeyi NetBeans IDE üzerinde yazdım ve sunucu olarak da Jetty kullandım. Ama siz istediğiniz IDE ve istediğiniz sunucu üzerinde projeyi çalıştırabilirsiniz.

Şimdi temel işlemlerin üzerinde çalıştığı projeye ekran görüntüleri üzerinden bakalım.

Projeyi çalıştırdğımızda ana sayfada iki link geliyor. Birisi kayıt eklemek, diğeri veri tabanındaki kayıtları listelemek için.

Şimdi kayıtları listeleme linkine tıklıyorum:

Veritabanındaki Members koleksiyonunda saklanan 2 adet kayıt ekranda görünüyor. Şimdi Kayıt Eklemek İçin Tıklayın linkine tıklıyorum ve gelen ekrandaki textBox’ları dolduruyorum.

Kaydet butonuna tıkladığımda bana kayıt işleminin başarı ile neticelendiğini bildiren mesaj geliyor.

Kayıtları listeleme linkine tıkladığımda az önce girdiğim kaydın listede yer aldığını görüyorum.

Şimdi de kayıt güncelleme işlemine bakalım. Mavi renkteki kayıt güncelleme butonuna tıkladığımda beni ilgili kaydın bilgilerinin yer aldığı kayıt güncelleme sayfasına yönlendiriyor.

Açılan sayfada cadde Mecidiyeköy ve ilçe Şişli. Ben şimdi bunları Petrol Yolu ve Pendik şeklinde değiştirip Kaydı Güncelle butonuna tıklıyorum.

Bana Update is Successful şeklinde bir mesaj döndü. Bir de MongoDB’nin arayüz programı üzerinden kayıt gerçekten güncellenmiş mi diye baktığımızda kaydın güncellendiğini görebiliyoruz.

http://localhost:8080/JSPServletMongoDBSampleProject/select adresine geri dönelim ve şimdi de kayıt silme işlemine bakalım. Herhangi bir kayıt için kırmızı renkli Kaydı Sil butonuna tıkladığımda öncelikle bana emin olup olmadığımı soran mesaj kutusu beliriyor. OK butonuna tıkladığımda da kayıt silme işlemi gerçekleşiyor ve bana silme işleminin başarılı olduğuna dair mesaj dönüyor.

Arayüzden baktığımda da 3 olan kayıt sayısının 2’ye inmiş olduğunu görüyorum.

Temel olarak size yaptığım bu ufak projeyi anlatmış oldum arkadaşlar. Başka bir yazıda görüşene kadar sağlıcakla kalın.

Selam ve Sevgilerimle