NOT

Bu yazıyı okumanızdan önce size söylemek istediğim bir şey var. “Java Harika Bir Dil Değil”. Dünya üzerindeki hiçbir programlama dili harika değil. Bu nedenle açıkçası hangisi olursa olsun bir programlama diline harika, kusursuz demek açıkçası ahmahlık, ya da ileri düzey fanboyluktan öte bir şey olmaz. Ben de aşağıdaki maddeleri Java EE yazmaya yeni başladığım sıralarda yazmıştım. Aslına bakarsanız çoğu ciddiye dahi alınacak maddeler değiller. Bu yazıyı geri dönüp dönüp bakmak için silmiyorum. Ama bu not yazısını koymasam da olmazdı.

Bir çok kişi Java’yı çok seviyor ve onun çok sayıdaki teknolojisinden birisini ya da birkaçını kullanarak uygulamalar yazıyor. Java dilini çok sevenlerin arasında ben de varım ve onun web teknolojilerine yönelik araçlarını öğrenmeye çalışıyorum. Peki insanların Java’yı bu kadar çok sevmelerinin sebepleri neler olabilir? Bu yazıda bunun cevabına bakacağız.

Bir çok insanın Java’yı sevmesinin nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Basit Sentaksı: Java dilini sevilir hale getiren öğelerin başta gelenlerin biri şüphesiz basit sentaksı. Bir çok programcıya göre düzenli ve basit sentaks Java'nın geniş kitlelerce sevilmesini sağlıyor.
 • Platform Bağımsızlığı: En güçlü öğelerden biri de Java'nın hiçbir işletim sistemine bağımlı olmaması. Bu özelliği sağlayabilen başka diller de var tabii ki ama Java bunlar arasında en iyisi ve en konforlusu.
 • Hızlı Olması: Java'nın platform bağımsızlığını her ne kadar bir sanal makine olan JVM sağlasa da Java hızlı bir programlama dili. Günümüzdeki IDE'ler ile yazdığımız kodları test ederken görüyoruz ki bizi rahatsız edecek seviyede bir yavaşlık yok.(Yavaşlık zaten yok :) )
 • Çöp Toplayıcı(Garbage Collector): C/C++ vb. dillerde belleği yönetme görevi programı yazan kişiye düşmektedir ve bu diller ile yazılan uyglamalarda belleği temizleme işi unutulursa ya da aksilik yaşanırsa bu hem belleğin gereksiz yere kullanılması hem de uygulamanın verimsiz çalışmasına neden olacaktır. Neyse ki Java dilini geliştirenler bizi pointer ve bellek yönetimi konuları gibi zor konular ile uğraşmaktan kurtarmışlardır :) .
 • Zengin API Desteği: Java programlama dilini güzel kılan özelliklerinden biri de zengin bir API (Application Programming Interface-Uygulama Programlama Arayüzü) desteği sağlaması. Bu zengin API desteğine giriş/çıkış kütüphanesi, ağ bağlantısı kütüphanesi, xml parse etme kütüphanesi, veri tabanı kütüphanesi örnek olarak verilebilir.
 • Ücretsiz ve Güçlü IDE Desteği: Günümüzde Java ücretsiz ve güçlü IDE'ler ile kodlanabiliyor. Bu IDE'ler içinde en meşhur olanları Eclipse ve NetBeans. Her iki IDE'de çok iyi ve kullanışlılar. Fakat NetBeans kullanacağınız şeylerin neredeyse tamamı yüklü olarak gelirken Eclipse bir çok şeyin kurulumunu sizden bekler. Bunun yanında ücretli ve güçlü olan bir IDE'de mevcut:IntelliJ Idea. Fakat eğer öğrenci ya da akademisyen iseniz JetBrains sizin için okulunuzun verdiği e-posta adresi ile kampanyaya kayıt yaptırdığınızda ücretsiz olarak sunmakta ve siz de bu IDE'yi de ücretsiz kullanabilmektesiniz. Gerekli işlemler için link:www.jetbrains.com/student/  Ayrıca IntelliJ Idea'yı EAP adı verilen sürümle de ücretsiz kullanabilirsiniz. Onun için gerekli link:https://confluence.jetbrains.com/display/IDEADEV/IDEA+15+EAP
 • Ücretsiz Olması: Java dilini öğrenip programlar yazabilmek için ihtiyacımız olan iki şey bir bilgisayar ve internet. Bunlara sahipsek ne bir IDE satın almaya ne de uygulama geliştirip yayınlamak için herhangi bir ücret ödemek zorundayız. Örneğin yazdığınız uygulamayı Github, Bitbucket gibi açık kaynağı destekleyen yerlerde ücretsiz bir şekilde yayınlayıp siz de başkalarının birşeyler öğrenmesine vesile olabilirsiniz.
 • Topluluk Desteği: Java dili ücretsiz olunca hali ile çok fazla kullanıcısı var ve bu da çok geniş bir topluluk desteği getiriyor. Bugün bir çok forumda Java ile ilgili sorduğunuz bir soru kısa zamanda cevaplanabiliyor.
 • Döküman Desteği: Java'nın topluluk desteği dışında bir de bizzat Oracle tarafından yayınlanan Java dökümanları (JavaDocs) desteği bulunuyor. Bu dökümanlar ile araştırdığınız bir konuyu çabucak kavrayabilirsiniz.
 • Açık Kaynaklı Olması: Bir programlama dili açık kaynak kodlu ise siz onunla modüller geliştirip şirketlere satabilir ya da ücretsiz verip kullanan şirketlere kullanma desteği sağlayarak para kazabilirsiniz. Buna gerçek hayattan  Çağatay Çivici önderliğinde geliştirilen, web uygulaması geliştirme aracı olan PrimeFaces örnek olarak verilebilir.
 • Web ve Mobil'de Çok Güçlü Olması: Java'yı harika kılan en güzel özelliklerden biri mobil ve web alanında kullanıcıya büyük imkan ve güç sağlaması. Mobil tarafında Android ile, Web tarafında JSP,JSF,Spring,Hibernate ve daha başka teknolojiler ile çok sağlam uygulamalar yazabilirsiniz.

11 maddede Java’nın neden harika bir dil olduğunu özetlemeye çalıştım. Bunlar dışında elbetteki Javayı harika yapan başka unsurlar da mevcuttur. Başka bir yazıda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.