Hayvan Çiftliği - George Orwell

Constructocat by https://github.com/jasoncostello

İlk basımı 1945 yılında yapılmış olan bu kitap herşeyden önce bir masal fakat çocuklar için değil, yetişkinler için. Yaşadığı dönem içerisinde önceleri sosyalist temelli görüşlere sahip olan George Orwell sonraları sosyalizmin yolundan saptırıldığını ve amacından fersah fersah uzaklaştığını düşünmeye başlamıştır. İşte bu noktada bir hiciv kitabı olan Hayvan Çiftliğini yazmaya koyulmuş ve bir kaç ayda bitirmiştir. Fakat iş kitabı basmaya gelince dönemin şartları gereği kitabı basıp yayımlayacak kimseyi bulamamış. En sonunda güç bela kitabını bastırmış. Fakat aradan bir süre geçtikten sonra Orwell’ın sadece hiciv amacı taşıyan bu kitabı emperyal batı tarafından anti-sosyalizm için materyal olarak kullanılmaya başlanmış.Kitabın içeriğine gelecek olursak, kitapta herşey Koca Reis adı verilen domuzun çiftlikte yaşayan hayvanları domuzların önderliğinde ayaklanma çıkarmays ve insanları çiftlikten atmaya yönelik nutukları ile başlıyor. İstenen olayın gerçekleşmesinin akabinde akabinde kimin başına ne geldiği ve diğer meydana gelen olaylar anlatılıyor. Kitaptaki Koca Reis adı verilen domuzun tam olarak olmasa da Lenin’i (Vlademir İlyiç Ulyanov),Napoleon adı verilen domuzun da doğrudan Joseph Stalin’i (Yosif Visaryonoviç Cugaşvili), Snowball isimli domuzun da Lev Troçki’yi temsil ettiğine inanılmaktadır. Diğer bir takım karakterlerin de o dönemde yer alan aktörlerden bazılarını temsil ettiği düşünülür. Churcill, Hitler gibi. Koca Reis’in eşitlik,özgürlük ve mutluluk için temellerini attığı ve bunlar adına yapıldığı söylenen bu ayaklanmanın zamanla nasıl domuzların efendiliğine,insanlarınkinden daha zalim bir yönetime dönüştüğü anlatılıyor. Tüm hayvanlara eşitlik vaadeden, başlangıçta 7 emir ile bunu korumaya çalışan ayaklanma kitabın sonlarına doğru tek emirle şu hali alıyor:

“All animals are equal but some animals are more equal than others.”

“Tüm hayvanlar eşittir ama bazı hayvanlar daha eşittir.”

Kitabın sonunda domuzlar ve köpekler dışındaki hayvanların camdan bakıp içeride gördüğü manzara ise kitap boyunca yapılmış en ağır taşlama bence.

Kitap hakkında sadece bir ön fikir vermeye çalıştığım ve okuma heycanını kaçırmamak istediğim için yazıyı kısa tutuyorum :)

Ayrıca ekşi sözlükteki şu entryler de benim hoşuma gitti :

  1. https://eksisozluk.com/entry/60683984
  2. https://eksisozluk.com/entry/58898839
  3. https://eksisozluk.com/entry/50214254
  4. https://eksisozluk.com/entry/55631640

Not: Kitap Resmi Can Yayınlarının Web Sitesinden Alınmıştır