Formula 1 2016’da sezonun son iki yarışına geldik ve sürücüler şampiyonası rekabeti devam ediyor.

Antreman turları başlamadan önce geçilen haberlerde antreman, sıralama ve yarışın yağmur altında geçebileceği söylenmişti. Fakat yazının başında söyliyeyim ki 3 antreman seansı ve sıralama turlarında yağmur yağışı gerçekleşmedi. Sadece yağmur damlalarının düştüğü zamanlar görüldü. Bakalım yarışta herhangi bir yağmur durumu oluşacak mı? :)

11 Kasım 2016’da yapılan birinci antreman turlarını Mercedes GP pilotu Lewis Hamilton ikinci sıradaki Max Verstappen’in 0.096 saniye önünde ilk sırada tamamladı. Mercedes GP’nin diğer pilotu Nico Rosberg ise takım arkadaşının 0.134 saniye arkasında 3. sırada tamamladı. Red Bull’un diğer pilotu Ricardo ise birinci antremanlarda 4. sırayı aldı. ilk 5’i tamamlayan isim ise Williams pilotu Valtteri Bottas oldu. Ferrari pilotları ise bana göre birinci antreman turlarına fazla asılmadı ve 9., 10. sırayı aldılar.

Birinci antreman turlarının tam sonuç listesi ise şöyle:

Cuma günü takımlar ikinci antreman turları için piste çıktılar ve turlarını attılar. Bu antreman seansını da Mercedes pilotu Lewis Hamilton ilk sırada tamamladı. Bu kez ikincilik koltuğunu Hamilton’ın takım arkadaşı Nico Rosberg 0.030 saniye fark ile aldı. Williams pilotları Bottas ve Massa birinci antreman turlarına göre daha hızlı göründüler ve 3., 4. sırayı aldılar. Onları Red Bull pilotları takip etti. Ferrari pilotları bu antreman seansında da çok fazla efort sarfetmediler ve 7., 8. sırada yer aldılar.

İkinci antreman seansına ait tüm sonuç listesi şöyle:

Cumartesi günü sıralamalardan önce takımlar 3. antreman turlarına çıktılar. Şampiyona lideri Nico Rosberg bu kez birinci sırayı aldı ve 3. antreman seansını zirvede tamamladı. Takım arkadaşı Lewis Hamilton ise 0.093 saniye arkasında 2. sırada yer aldı. Ferrari pilotları bu kez daha ciddi dereceler kaydettiler ve 3., 4. sırayı aldılar. Onları Red Bull pilotları takip ettiler. Bu antreman seansının güzel sayılabilek olayı ise her ne kadar çok gerçekçi olmasa da Renault pilotu Jolyon Palmer’ın 8. sırada yer alması oldu.

Üçüncü antreman seansına ait tüm sonuç listesi şöyle:

Yapılan üç antreman seansının ardından en gerçekçi turların atıldığı sıralama turlarına başlandı. Q1’de McLaren Honda pilotu Jenson Button’ın elenmesi pek beklenmeyen bir gelişme olarak düşünülebilir. Alonso ise Q1’de 11. sırayı alarak Q2’ye kaldı. Button’ın Q1’de elenmesi ile Renault pilotu Jolyon Palmer Q2’ye kaldı. Diğer Renault pilotu Kevin Magnussen ile Manor ve Sauber pilotları Q1’de elenen diğer isimler oldular.

Q2’de ise Williams pilotları Bottas ve Massa 11. ve 13. sırada kalarak elendiler. Haas pilotu Gutierrez 12. sırada kalarak elenirken takım arkadaşı Grosjean Q2’de 9. olarak Q3’e kalmayı başardı.

Sıralamaların en heycanlı kısmı olan Q3’de ise heycan dorukta yaşandı. Nico Rosberg’in mi yoksa Lewis Hamilton’ın mı pole pozisyonunu alacağı merakı ile turlar atılmaya başlandı. Q3 sonunda McLaren Honda pilotu Alonso 10. sırada yer aldı. Force India pilotları 8. ve 9. sırada yer aldılar. Hass pilotu Grosjean ise çok iyi bir iş çıkararak 7. sırada yer aldı. Red Bull pilotu Ricciardo ise hayal kırıklığı yaşayarak 6. sırada kaldı. Ferrari pilotu Sebastian Vettel 5. sırada yer aldı. Red Bull’un diğer pilotu Verstappen ise 4. sırayı aldı. Ferrari’nin diğer pilotu Raikonnen ise adeta süpriz yaparak 3. sırayı aldı ve Sıralamaların ardından bu duruma şaşırdığını söyledi. Hamilton ile Rosberg arasında kıyasıya geçen rekabetten sonra da Hamilton Rosberg’in 0.102 saniye önünde 1. sırada yer aldı.

Sıralamaların tüm sonuç listesi şöyle:

3 antreman seansı ve sıralama turlarının ardından pazar günü akşam saat 18:50 itibari ile ekranlarımızın başına yarışı izlemek üzere geçtik ve yarışın başlamasını beklemeye başladık. Oldukça olaylı bir yarışa sahne olan Interlagos’da ilk olay yarıştan önce meydana geldi. Piste çıkış turu atan Grosjean bariyerlere çakıldı ve start bile alamadan yarıştan elenmiş oldu. Yarışla ilgili alınan ilk haber ise antreman ve sıralamarda gelmeyen yağmurun yağışı nedeni ile yarışın 10 dakika gecikmeli başlayacağı idi. Bu haberin ardından gelen ikinci haber ise yarışın güvenlik aracının ardında başlayacağı idi. Yani heyecansız ve formasyon tursuz bir start bizleri karşıladı.

Güvenlik aracı ardında başlayan yarışta güvenlik aracının ayrılmasının ardından Max Verstappen 2. sıradaki Nico Rosberg’e atak yaparak onu geçti ve 2. sıraya oturdu. Fakat yoğunlaşan yağmurdan dolayı lasitk değiştirmek zorunda kalan Verstappen bu yeri geri Rosberg’e vermiş oldu.

Yarışta meydana gelen ilk olay Sauber pilotu Ericson’un kaza yapıp pit girişini kapatacak şekilde kalması oldu. Bu olayın ardından, Ericson pit girişini kapatmış halde iken önce Verstappen ardından da Ricardo pite geldiler fakat Ricardo pit girişinin FIA tarafından kapatılmasının ardından pite girdiği için 5 saniye ile cezalandırıldı. Ericson’un kazası aynı zamanda bir kez daha güvenlik aracının devreye alınmasına sebep oldu .

Güvenlik aracı yarıştan çıkar çıkmaz Kimi Raikonnen start düzlüğünde kaza yaptı ve yarış dışı kaldı. Tam biz güvenlik aracı tekrar girecek derken yarış kırmızı bayraklarla durduruldu ve devam eden yağmur sebebi ile uzun bir bekleyiş başladı. Bu uzun bekleyişin ardından güvenlik aracı önderliğinde tekrar piste çıkıldı. Güvenlik aracısının arkasında atılan turlardan sonra Hamilton ve Verstappen’in pistin yarışa uygun olduğunu söylemesine karşın FIA yarışa uygun ortam olmadığına kanaat getirdi ve tekrar kırmızı bayraklarla yarışı durdurdu.

Kırmızı bayraklar altındaki bekleyişten sonra yarış güvenlik aracı ardında tekrar başladı. Birkaç tur böyle gidildikten sonra güvenlik aracı pistten ayrıldı ve yarış yağmur altında koşulmaya başlandı. Yarış devam ederken Felippe Massa da Marcu Erricson pit yolunun girişi civarında kaza yaptı ve bir kez daha güvenlik aracı devreye alındı. Massa sezon sonunda emekli olacağından kendi memlekintedeki bu son yarışı çok duygusal bir ortamın yaşanmasına vesile oldu. Massa’nın kaza alanından Williams garajına yürüdüğü sırada pit alanındaki tüm takımlar kendisini alkışlayarak uğurladı. Oldukça uzun süre yarıştığı Ferrari takımı çalışanları ona sarılarak sevgilerini gösterdiler.

Güvenlik aracı ardında atılan turların akabinde yarış tekrar koşulmaya başlandı. Bu noktadan sonra bitişe kadar yarışı renklendiren tek isim Red Bull pilotu Max Verstappen oldu çünkü pite girip yeşil logolu yağmur lastiklerinden mavi logolu yoğun yağmur lastiklerine geçtiğinden oldukça geri sıralara, 16.lığa kadar düşmüştü. Fakat altındaki Red Bull’un kapasitesinden çok iyi yararlanan Verstappen çok hızlı bir tırmanış gerçekleştirdi ve yarış sonunda 3. olarak kendini podyumda gösterdi.

Lewis hamilton Amerika’da Austin’de başlayan galibiyet serisini devam ettirdi ve burada da galibiyete ulaşarak farkı 7 puan daha kapattı. Rosberg ise şampiyonluk için kendisine yeterli olan en iyi sonucu aldı ve

  1. sırayı elde etti. Bu sonuçlar Rosberg sezonun son yarışı olan Abu Dabi’de 2. veya 3. olursa şampiyonluğunu ilan edecek.

Yarışın aslında süpriz olayı ise Sauber pilotu Felippe Nasr’in 9. olarak Sauber’e getirdiği puanlar oldu.

3 saatten fazla süre bizi ekran başında tutan yarışın ardından tüm sonuç listesi şöyle:

Artık geriye sadece bir yarış kaldı ve Abu Dabi’de 2 hafta sonra şampiyonluk yarışı koşulacak. 2014 sezonunun sonunda da iki Mercedes pilotu arasındaki şampiyonluk son yarışa kalmış ve o zaman Hamilton almıştı. Bakalım bu kez ne olacak :)

2 hafta sonra görüşmek üzere.

Sağlıcakla kalım.

Selam ve Sevgilerimle

Not: Yazıdaki resimler şu linklerden alınmıştır:

  • http://tr.motorsport.com/f1/news/brezilya-gp-1-seansin-lideri-hamilton-848652/?s=1
  • http://tr.motorsport.com/f1/news/brezilya-gp-2-antrenman-seansinin-lideri-hamilton-848774/?s=1
  • http://tr.motorsport.com/f1/news/brezilya-gp-si-ucuncu-antrenman-seansinda-rosberg-lider-hamilton-ikinci-849238/?s=1
  • http://tr.motorsport.com/f1/news/brezilya-gp-hamilton-ust-uste-ucuncu-kez-pole-pozisyonunda-849314/?s=1
  • http://tr.motorsport.com/f1/news/brezilya-gp-yagmur-dansinda-hamilton-kazandi-verstappen-yildizlasti-849906/