Merhabalar arkadaşlar. Bu yazıda RestEasy kullanmak için neler yapmamız gerektiğinden hızlıca bahsedeceğim.

RestEasy kullanmak için önümüzde 2 yol mevcut arkadaşlar. Bunlardan birincisi kullandığımız IDE içerisine Wildfly Application Server entegre etmek yolu ile RestEasy’nin özelliklerini kullanmak. Çünkü JBoss, RestEasy’nin özelliklerinin tamamına yakınını Wildfly Application Server’ın içine koymuş ve bizi kütüphane arama ekleme derdi ile uğraştırmak istememiş. Wildfly Application Server’ı NetBeans IDE’mize entegre etmek hakkında bilgi için şuradaki yazıma bakabilirsiniz.

İkinci yol ise istediğimiz herhangi bir uygulama sunucusu/katmanı ve maven kullanarak bağımlılıkları kendimiz eklemek sureti ile hazırlık yapmamızdır. Tabi burada maven yerine normal bir Java web projesi açıp jarları kendiniz de ekleyebilirsiniz ama takdir ederseniz ki çok sağlıklı bir şey değil :)

Şimdi ikinci yolu nasıl uygulayabileceğinizden bahsedelim. NetBeans IDE’mizde yeni bir maven projesi açalım. NetBeans IDE’mizde nasıl maven projesi açıldığına bakmak için şuradaki yazıya göz atabilirsiniz. Maven projesi açmanızın akabinde pom.xml dosyanızı açın ve bağımlılıklarınızı şu şekilde düzenleyin:

<dependencies>
  <dependency>
    <groupId>org.jboss.resteasy</groupId>
    <artifactId>resteasy-jaxrs</artifactId>
    <version>3.0.16.Final</version>
  </dependency>
  <dependency>
    <groupId>org.jboss.resteasy</groupId>
    <artifactId>resteasy-servlet-initializer</artifactId>
    <version>3.0.16.Final</version>
  </dependency>
  <dependency>
    <groupId>org.jboss.resteasy</groupId>
    <artifactId>resteasy-jackson-provider</artifactId>
    <version>3.0.16.Final</version>
  </dependency>
</dependencies>

Birinci bağımlılık RestEasy implementasyonunu temsil ediyor. Spesifikasyon olan Rest API de içerisinde mevcut. İkinci bağımlılık Servlet Initializer ile alakalı, buna gelecek yazıda değineceğim. Üçüncü bağımlılık da JSON tipinde çıktı üretmek için gerekli olan bağımlılık. Yazılarımız boyunca çoğunlukla (belki de hepsinde) JSON ile çalışacağız.

Bu bağımlılıklar ile RestEasy yazmaya hazır hale geliyoruz arkadaşlar. Gelecek yazıda artık yavaştan ilk RestEasy kodlarımızı yazmaya başlayacağız arkadaşlar. Görüşene kadar sağlıcakla kalın.